בחודשים האחרונים הצטרפנו לקבוצה מכובדת של גנים בוטניים ברחבי העולם החווים "ביקורים" של אספנים, ככל הנראה חובבי צמחים נדירים, השמחים להעשיר את האוסף בפריטים נדירים הנגנבים מן הגן. מקרה ידוע אירע לפני כשלוש שנים בגני קיו בלונדון, שם נגנב מין הנימפאה הקטנה בעולם, Nymphaea thermarum. גניבות נוספות התרחשו בגנים בסידני, באדינבורו וכן בגנים נוספים בבריטניה.
לפני כשנה וחצי קיבלנו מבנק הגנים פרט יחיד של שקד ערבי (Amygdalus arabica) למשמורת ולגידול, אחד מבין חמישה שהצליח ד"ר דורון הולנד, ממרכז המחקר בנווה יער, להנביט מזרעים בודדים ונדירים שנאספו בטבע. פרטים נוספים הועברו לגנים בוטניים אחרים.
השקד הערבי הוא מין אדום, בסכנת הכחדה, והוא נדיר ביותר בארץ – פרטים בודדים שלו גדלים במצוקי קניונים בצפון מדבר יהודה. שתיל השקד הערבי שקיבלנו נשתל בגן בחלקת בתת הספר, ונראה היה שנקלט היטב, אך פחות מחודש לאחר מכן נחפר ונגנב מן הערוגה שבה גדל. תלונה בעניין הוגשה במשטרה.
חודשים מספר לאחר מכן נגנב פרט נוסף של מין זה מהגן הבוטני האוניברסיטאי בירושלים, בגבעת רם (יחד אתו נגנב גם פרט של אגס ערבתי, Pyrus salicifolia‏). אנו משערים שהפרט הראשון לא שרד והגנב חיפש לו מחליף.
בקיץ האחרון חווינו שוב גניבה דומה, עת נעקר מאחת הערוגות בחורש אוג הבורסקאים (Rhus coriaria), מין בעל חשיבות תרבותית ושימושים מגוונים. זהו מין פחות נדיר, אך לא קל להנבטה ולגידול בתנאי מישור החוף.
לצערנו, מסיבות אלה אנו נאלצים להגביר את אמצעי האבטחה בגן, בתקווה שמקרים כאלו לא יישנו. נשמח, כמובן, לעזרתכם - אם ראיתם שקד ערבי באוסף פרטי בארץ, סביר להניח שמדובר על פרט שנגנב מאחד מן הגנים הבוטניים. אנא עדכנו אותנו על כך, כדי שאפשר יהיה לבדוק את הנושא.

שקד ערבי ואוג בורסקאים אחרי גניבה

תכנים