בגינת פרחי הבר שבכניסה לגן נשתלו מגוון פקעות של צמחי בר, ביניהן אירוס ארם-נהריים, חצב מצוי, חבצלת החוף, בן-חצב יקינטוני, שום תל-אביב, שום נטוי, סיפן התבואה ורקפת. אחרי הגשם נזרע זרעים של פרחי בר נוספים. כדי שגינת צמחי הבר תישאר ירוקה ויפה, כל הצמחים בגינת פרחי הבר הם צמחים שאינם נאכלים על ידי בעלי החיים המשוטטים בגן באופן חופשי.

השחפים לבני-העין התרבו גם השנה, אולם בעקבות ניסיוננו המר בשנים קודמות, אז גילינו שחלק גדול מהגוזלים נעלמים בין היום הראשון ליום השלישי לחייהם, התחלנו לגדל את הגוזלים הצעירים בגדרה מוגנת בתוך חצר ההורים. בתקופת הגידול בגדרה מואכלים הגוזלים על ידי המטפלים, אולם רואים מקרוב את כל בני הלהקה. כך, כשהם גדלים מעט ומשוחררים מהגדרה, הם משתלבים בלהקת הבוגרים בקלות. עקב ההאכלה על ידי המטפלים, הגוזלים אינם חוששים מבני אדם ושמחים להתקרב לכל מי שנכנס אל החצר, כפי שאפשר לראות בתמונה שצולמה על ידי ענת גל, בהמשך החדשות, בידיעה על חוג הצפרות.

בריכת הצבים היא ביתם של 47 צבים אדומי-אוזן שקיבלנו באמצע יוני. הצבים ישמשו למגוון מחקרים על הפיזיולוגיה וההתנהגות של צבים פולשים. כפי שאפשר לראות מהתמונה, הצמחים בבריכת הצבים, הן על גדותיה והן בתוכה, התאקלמו היטב ומספקים כיסוי המגן מפני התפתחות יתושים וכן מקומות צל מרובים.

האם הצצתם אל חצר היעלים או אל השפנים ותהיתם מה פשר פתחי המחילות באדמה? זהו ביתם החדש של כמה מהפסמונים שלנו, שנהנים מהמרחב החדש העומד לרשותם. בגן הזואולוגי מתקיימים מחקרים רבים על פסמונים, ולכן אנחנו מגדלים פסמונים רבים, כעתודת מחקר. חלק מהם חולקים כעת את המרחב עם יעלים או שפנים, במטרה לבדוק האם מתאים לפסמונים לחיות בתנאי חוץ חצי-טבעיים. עם הזמן למדו חלק מהפסמונים לצאת מחצר היעלים ולחזור אליה, כנראה דרך הפתח שבתחתית דלת הכניסה, אולם אחת הנקבות הגדילה לעשות: היא חזרה אל החדר שבו נולדה, ליד חדר האוכל של העובדים, ושם עברה לגור בקופסת קרטון ליד דלת החדר.

הודות לתרומה שהתקבלה מתורמת פרטית, המעוניינת לתרום לקידום רווחת בעלי החיים בגן, הוקמה סככה חדשה לחזירים. הסככה תאפשר יצירת אזור גדול במתחם החזירים, שיישאר תמיד יבש, גם בימים של גשם. 

בגינת צמחי הבר, צילום: אילאיל פרת

בגינת צמחי הבר, צילום: אילאיל פרת

הצבים משתזפים בשמש, צילום: רון אלעזרי-וולקני
הפסמונים בביתם החדש וסככת החזירים החדשה, צילומים: אילאיל פרת

הפסמונים בביתם החדש וסככת החזירים החדשה, צילומים: אילאיל פרת

תכנים