בחדשות האביב כתבנו על הקורס החדש "מחקר, שמירת טבע וחינוך בגני חיות", שבמסגרתו על הסטודנטים לבצע פרויקטים בגן הזואולוגי. הפרויקטים שהוצעו לסטודנטים היו משני סוגים: תכנון תצוגה חדשה לצורך שיפור תנאי האחזקה של בעלי החיים, או תכנון, ביצוע ויישום של אמצעי העשרה, במטרה להוסיף עניין לשגרת היומיום של בעלי החיים, לגרות את חושיהם ולגרום להם להפעיל את גופם. בכל אחד מהפרויקטים היה על הסטודנטים ללמוד ולהכיר היטב את בעלי החיים שעמם עבדו וכן לעבוד בשיתוף פעולה מלא עם המטפל בגן הזואולוגי.
אנחנו שמחים להציג כאן, על קצה המזלג, שלושה מהפרויקטים שכבר התבצעו.

"לפנק את הפנק" - העשרה לשועלי הפנק
אור אתליי, עמית שאולי, עינת מרקוס ושיר גולדובסקי בחרו לבצע פרויקט העשרה לשתי קבוצות שועלי הפנק שלנו. הן צפו בהתנהגות הפנקים, למדו עליהם ובהתייעצות עם אהוד קציר, המטפל בפנקים, תכננו ובצעו כמה אמצעי העשרה, שהיו מוצלחים מאוד. 

  •  "קרטיבים" - העשויים מפירות וירקות קפואים, שהוגשו לפנקים בימי הקיץ החמים ועזרו להם להצטנן. 
  • "חסת חרקים" – חסה שבתוכה הוחבאו פרוקי רגליים שונים. על הפנקים היה לפרק את החסה ולגלות את פריטי המזון הטעימים. 
  • "גיגית הפתעות" - מלאה חול ו"הפתעות" (ביצים וחרקים). על הפנקים היה לחפור בכפותיהם בחול (התנהגות טבעית, שאנחנו רוצים לעודד) ולהיעזר בחוש הריח שלהם כדי להגיע למטעמים. 
  • "מובייל חרקים" – בקבוק פלסטיק מחורר, התלוי בגובה, ובעת שמטלטלים אותו נופלים ממנו מגוון פרוקי רגליים. מטרת המובייל היא לגרום לפנקים להפעיל את גופם, לרוץ ולנתר לגובה, ממש כאילו היו צדים חרקים מעופפים בטבע.


העשרה לקוצנים זהובים

עידן פרידמן, עמית דליגדיש, מריאנא בדארנה ורועי גרסטל ביצעו את הפרויקט שלהם בתצוגת הקוצנים הזהובים, הנמצאת בחצר הזוחלים. הם עקבו אחר התנהגות הקוצנים, עמדו על מבנה התצוגה ועל הדרכים לשיפורה, התייעצו עם ברק לוי, המטפל בקוצנים, ויחד תכננו ובנו כמה אמצעי העשרה פשוטים, שהקוצנים מיהרו להשתמש בהם, ביניהם השניים המתוארים להלן.

  • "סולם", שעליו מונחת קערה עם ירקות שורש. על הקוצנים לאתר את המזון בעזרת חוש הריח ואז לטפס על הסולם כדי להגיע למזון הנחשק. בדרך זו הוסיפו הסטודנטים לקוצנים עמדת מזון מעניינת ומאתגרת. 
  • "בתים" חדשים בתוך מוטות במבוק עבים וארוכים. הבתים מוגנים וחמימים, בגודל המתאים לקוצנים, המחיצות בין התאים מאפשרות לכל קוצן למצוא לעצמו מקום מתאים והחומר שנבחר, במבוק, מעודד כרסום, מה שמאוד חשוב לשמירה על צמיחה תקינה של שיני הקוצנים.


תצוגה מעורבת חדשה – נוטרייה ודורבנים

הפרויקט של ליאנה יונס, יארא חלבי ועדן מיארי היה תכנון חיבור תצוגות הנוטרייה והדורבנים לתצוגה אחת, גדולה ומרווחת. על הסטודנטים היה ללמוד על הביולוגיה של שני המינים, על הצרכים הספציפיים של כל מין ולתכנן תצוגה משותפת, שתתאים לשניהם. הסטודנטים היו אמורים רק לתכנן, אך תוך כדי עבודתם הוחלט על ביצוע בפועל. כך, לאחר שבוצעו עבודות המסגרות ועבודות העפר הנדרשות ובריכות המים טופלו, הסטודנטים, בעזרתו של המטפל עמנואל בר, היו מעורבים גם בחיבור הדורבנים והנוטרייה בפועל ובבחינת התנהגותם בתצוגה המשותפת. לתצוגה המחודשת והמעורבת הוכנסה כמות גדולה של אדמת חמרה, שבה עורבבו בוטנים, תפוחי אדמה, בצלים וזרעים שונים, הן על מנת לספק לדורבנים סיבה לחפור והן על מנת לגדל באדמה סוגי ירק שונים. לאחר מכן הוספו לתצוגה גזעי עצים, שמגוונים את פני השטח, מספקים לדורבנים אפשרות כרסום ומונעים כניסת אדמה לבריכת הנוטרייה. הבעיה המרכזית שלנו כעת היא שהדורבנים חופרים להנאתם בשטח ומבלים את רוב שעות היום עמוק במחילותיהם החדשות. אין ספק שתנאי המחיה שלהם השתפרו, אבל כעת עלינו לדאוג שהקהל יראה אותם. התוכנית היא להרגיל אותם בהדרגה לכך שהם מקבלים מזון נחשק מידי המדריכים, בזמן ההדרכה.

תכנים