חפרית, רגע אחרי השחרור לטבע, צילום: סיימון ג'ימסון

בחורף 2013, בעקבות תכנית להקמת מרכז קניות על שטחה של בריכת החורף באזור צומת הצ'ק פוסט, ובשיתוף פעולה עם רשות הטבע והגנים, ערך צוות הגן הזואולוגי, יחד עם סטודנטים מתנדבים מבית הספר לזואולוגיה של אוניברסיטת תל אביב, פעולת איסוף להצלת הדו-חיים בבית הגידול לפני ייבושו והיעלמותו.

אשליל שעיר, צילום: גברי שיאון

חלקת המדבר ממשיכה להתחדש ומינים רבים נוספו בה בחודשיים האחרונים. כעשרה מינים של צמחי מדבר נשתלו במרכז החלקה, אחדים נשתלו לראשונה בגן לאחר מאמצים רבים לגדלם.

טיפול בחפרית, צילום: נגה קרונפלד-שור

השעון הביולוגי, אשר מסונכרן לסביבה על ידי מחזוריות האור והחושך, מאפשר לבעלי החיים לצפות ולהתכונן לשינויים מחזוריים בסביבה. כיום, בבתי גידול רבים, עם השימוש הגובר בתאורה מלאכותית הופך האור לסיגנל לא מהימן ליום וללילה ולעונות השנה.

גיזום שדרת הפיקוסים, צילום: משה פרי

צדו המזרחי של הגן מוצל בשדרה ארוכה של עצי פיקוס השדרות (Ficus microcarpa).

בסוף יולי בוצעו עבודות ההכנה האחרונות בצפריית החורש: הוכנס חול לטובת צבי היבשה, שזה ביתם החדש, ובריכת המים שודרגה: במימיה שוחים כעת דגי גמבוזיה ודגי אמנון צעירים ואת גדתה המזרחית מפארים צמחי מים.

כריתת הדקל הקנרי, צילום: משה פרי

בחודש יולי נאלצנו להיפרד מאחד מעצי הדקל הקנרי (Phoenix canariensis) שגדלים בגן. העץ הותקף על ידי מין פולש, חיפושית גדולה בשם חדקונית הדקל האדומה (Rhynchophorus ferrugineus), אשר זחליה נברו בליבו של קודקוד הצמיחה של הדקל וגרמו למותו.

מתנדבים בגן, צילום: רון אלעזרי-וולקני

בסוף יולי ובתחילת אוגוסט התנדבה בגן קבוצה של שמונה בני נוער, במסגרת שנת שירות של החברה להגנת הטבע.

יום עיון לספר האדום, צילום: כנרת מנביץ'

בסוף חודש יוני התקיים יום עיון מיוחד במלאת עשור לפרסום הספר האדום של צמחים בסכנת הכחדה בישראל.

עיטם לבן-זנב

לאחר כמה שנים שבהן לא היו עיטמים בגן הזואולוגי – הם שוב אצלנו! מאז ומתמיד היו עיטמים לבני-זנב בגן הזואולוגי, עוד כשהיה באבו-כביר, אך בשנים האחרונות, משיקולים של ניהול כלל אוכלוסיית העיטמים בארץ, לא היו בגן עיטמים.

אלון תולע במקומו הזמני, צילום: כנרת מנביץ'

אלון התולע (Quercus boissieri) כבן 40 שנה נצפה דוהר על טרקטור לאורך השביל ההיקפי של הגן הבוטני. האלון, שנשתל ב-1975 באחת מערוגות החורש, נמצא בתוואי המיועד לפיתוח במסגרת עבודות ההקמה של רחבת הכניסה החדשה לגן.

חתול הביצה בכלובו החדש והמשופץ, צילום: רון אלעזרי-וולקני

חתול הביצה הזכר שלנו "עבר דירה" על מנת להפרידו מהנקבה ולמנוע רבייה בשלב זה. הוא שוכַּן בכלוב משופץ בצפון-מזרח הגן. השיפוץ מאפשר לחתול הביצה לנצל היטב את כל החלל העומד לרשותו. כחלק מהשיפוץ הוכנסו צמחי ביצה ושערות שולמית, וכן מערכת השקייה אוטומטית, שבעזרתה נוכל לדאוג לטפטוף ולהשקיה סדירה.

לוח שנת תשע"ח הגן הבוטני

לוח השנה של תשע"ח בהוצאת הגן הבוטני מציין 70 שנות עצמאות למדינת ישראל.

תכנים