ניתן לתאם סדרת מפגשים בהתאם למשך הפעילויות, למספר המפגשים ולנושאים המתאימים.

סדרות המפגשים מספקות חוויה לימודית מלאה ועשירה ומעמיקות את ההבנה בנושאים נבחרים מתוכנית הלימודים או כהרחבה והעשרה.

מספר המפגשים ותוכנם גמיש, ואנו מתאימים את מבנה סדרות המפגשים לצרכי בית הספר, לגיל הילדים ולמטרות התוכנית.

אבולוציה

אבולוציה

האבולוציה היא הכוח המניע את התפתחותם של מינים חדשים, והמאפשר ליצורים להסתגל לתנאי הסביבה המשתנים. בסדרת המפגשים נכיר עדויות לתיאוריית האבולוציה ממגוון תחומי מחקר ונתחקה אחרי תהליכי המחקר המדעי. כן נבין את הכוחות המניעים את האבולוציה. הסדרה שמה דגש על תהליך המחקר המדעי ועל פיתוח החשיבה המדעית.

כל מפגש יכלול הרצאת מבוא, סיור ופעילות חקר.

 

אורגניזם בסביבתו

אורגניזם בסביבתו

כל היצורים החיים מושפעים מסביבתם ומשפיעים על בית הגידול שבו הם חיים. במהלך המפגשים נכיר בעלי חיים וצמחים, נלמד על הסביבה שבה הם חיים, על ההתאמות שלהם לסביבה ועל השפעתם על הסביבה.

כל מפגש יכלול הרצאת מבוא, סיור ופעילות חקר. 

בריכות חורף

בריכות חורף

בריכות חורף נראות פעמים רבות כשלוליות בוץ, אך למעשה הן בתי גידול ייחודים ועשירים במיוחד. יתר על כן, כיום מספרן הולך ומתמעט והן נמצאות במקומות רבים בסכנת קיום. מבחינת המגוון הביולוגי, שלולית החורף היא בית גידול מימי ייחודי – היא עשירה בחסרי חוליות ובדו-חיים, אך חסרה דגים.

במהלך המפגשים נשוב ונדגום בריכת חורף מלאכותית, נחקור את השינויים שחלים במאפיינים הא-ביוטיים והביוטיים שלה, נכיר את יושביה ונלמד על התאמותיהם לסביבה המשתנה.

כל מפגש יכלול הרצאת מבוא ופעילות חקר בבריכת חורף.

בתי גידול בישראל

בתי גידול בישראל

מיקומה של ישראל בצומת שבין שלוש יבשות הביא לכך שבישראל מצויים מגוון בתי גידול, ובכל אחד מהם עולם חי וצומח המותאם להפליא לבית גידולו. סדרת המפגשים עוסקת בהתאמת אורגניזמים לבית גידול דרך התמקדות בבתי גידול שונים מישראל, תוך דגש על סוגיות שמירת טבע שונות. בכל מפגש נתמקד בבית גידול אחר – נבין את התנאים הא-ביוטים השוררים בו, נלמד על החי והצומח ועל התאמתם לבית הגידול ונתמודד עם סוגיות שונות של שמירת טבע.

מפגשים קצרים (3 שעות) כוללים הרצאת מבוא וסיור; מפגשים ארוכים (4 שעות) כוללים הרצאת מבוא, פעילות חקר וסיור. 

הכרת החי והצומח של ישראל

הכרת החי והצומח של ישראל

סדרת מפגשים לתיכון.

ישראל מתייחדת במגוון עשיר של בתי גידול ולכן גם במגוון ביולוגי עשיר במיוחד. סדרת המפגשים תקדיש מפגש אחד להיכרות עם עולם החי של ישראל ומפגש שני להכרת עולם הצומח בישראל, תוך דגש על התאמת החי והצומח לבתי הגידול בישראל. 

טבע עירוני

טבע עירוני

הטבע נמצא בכל מקום סביבנו. בסדרת המפגשים נחדד את החושים ונכיר את הטבע שמסתתר מתחת לאפנו – בבית הספר ובסביבה הקרובה. סדרת המפגשים נוגעת במגוון נושאים מעולם הטבע (מגוון מינים, יחסי גומלין, מארג המזון, מינים פולשים ועוד) תוך התבוננות בעולם הטבע שבסביבתנו הקרובה ביותר. רוב המפגשים יערכו בבית הספר, וכן ניתן לשלב מפגשים מחוץ לבית הספר – בפארק הירקון, בחוף הים ועוד. המפגש המסכם יערך בקמפוס טבע באוניברסיטת תל אביב.

מגוון ביולוגי

מגוון ביולוגי

המגוון הביולוגי הוא השונות שבין כל האורגניזמים החיים בכדור הארץ. אורגניזמים אלו מתקיימים ביבשה, בים ובמים מתוקים ויוצרים בהם מערכות אקולוגיות מורכבות. בסדרת המפגשים נלמד מהו מגוון ביולוגי, מהו מגוון מינים וכיצד אנו ממיינים ומאפיינים את המינים השונים; בהמשך נלמד על מגוון המערכות האקולוגיות. המפגש המסכם יעסוק בהשפעות האדם על המגוון הביולוגי ובמשבר המגוון הביולוגי.

מפגשים קצרים (3 שעות) כוללים הרצאת מבוא וסיור; מפגשים ארוכים (4 שעות) כוללים הרצאת מבוא, פעילות חקר וסיור. 

שמירת טבע

שמירת טבע

סדרת מפגשים לתיכון.

שמירת הטבע חשובה לעתידנו והיא מרכיב חשוב ב"קיימות". במהלך הסיורים נכיר מיני בעלי חיים וצמחים, את הגורמים המאיימים עליהם ואת הפעולות שנעשות להגנתם ולשימור בתי הגידול שלהם.