בסוג שום מינים רבים של גיאופיטים – צמחים בעלי איבר אגירה תת-קרקעי, וכמה מהם מוכרים לנו היטב. את שום הגינה (Allium sativum) ואת השום הנבוב (Allium cepa) אנו מכירים מן המטבח. שום הגינה מוכר לנו בשמו העממי – שום, ואילו השום הנבוב מוכר לנו בשמו העממי – בצל! גלדי הבצל, המוכרים לנו מן הסלט, הם עלים שהפכו לאיברי אגירה, ואילו שיני השום הן בצלצולי ריבוי, המסודרים סביב בצל האם שהתנוון. איברי אגירה תת-קרקעיים כאלה מאפשרים לצמח להיות פעיל רק בעונה הנוחה (באזורנו פעילים מרבית המינים בסוף החורף, באביב ובראשית הקיץ), ואילו בעונת הקיץ השחונה מתייבשים החלקים העל-קרקעיים והצמח נמצא בתרדמה.

בארץ גדלים כ-25 מינים של שום, ורבים מהם גדלים גם אצלנו, בגן הבוטני. תרכובות אורגניות המכילות גופרית, כגון אליצין (Allicin), מעניקות לצמחים אלה ריח חריף וטעם אופייני, ומיוחסות להן תכונות חיטוי ושימושים רפואיים שונים, כגון הפחתת הסיכוי להתפרצות גידולים סרטניים, עיכוב קרישת דם ועוד.
בתקופה זו ניתן לראות באזורים רבים בגן את שלהי פריחתו של השום הגבוה (Allium ampeloprasum), שכשמו כן הוא – בעל עמוד תפרחת גבוה וזקוף שגובהו 2-1 מ', ובראשו נישאת תפרחת כדורית גדולה שבה עשרות פרחים. מין זה פורח בגוונים הנעים בין סגול ללבן. ממין זה, הגדל בבר, תורבתה הכרשה (המכונה גם פראסה), המוכרת אף היא מהמטבח. סביב הבצל של השום הגבוה מתפתחים במין זה בצלצולי-ריבוי רבים, היוצרים גושי פריחה סביב צמח האם.

בתצוגת "קטני ארץ" בגן פורחים בתקופה זו כמה מיני שום: שום נטוי (Allium phanerantherum), שום קולמן (Allium kollmannianum) ושום לבן-קליפות (Allium albotunicatum), שני האחרונים הם "מינים אדומים", הנמצאים בסכנת הכחדה. שום קולמן גדל בשטחי הלס שבמשולש באר שבע-ערד-דימונה, אזור הנתון בלחצי פיתוח גבוהים עקב התיישבות בדואית, ייעור, חקלאות ותשתיות. זהו מין אנדמי לישראל ,שתואר למדע רק לפני כ-25 שנה. הוא פורח בצבע שאינו בולט בעונה שבה כל הצומח יבש, והסיבה לצבע המוזר ולעונת הפריחה החריגה עדיין לא נחקרה. שום לבן-קליפות הוא מין הגדל באתרים בודדים בהרי יהודה ובשומרון ושכיח יותר בחרמון הגבוה. גם הוא פורח בתחילת הקיץ, ומעלה את השאלה מדוע מיני שום רבים פורחים בעונת היובש, חלקם כמעט בלתי נראים בשל צבעי הפרחים. זו היא תופעה שטרם נבחנה, ומצפה למחקר שיפתור את התעלומה.

צילום: שקד תמיר

שום נטוי, צילום: שקד תמיר

צילום: גברי שיאון

שום לבן-קליפות, צילום: גברי שיאון

צילום:  יובל ספיר

שום קולמן, צילום: יובל ספיר

תכנים