בהדגמה נציג את התהליך שבו מורבדות שכבות שונות על המאובנים שבהן, נמקם את ההווה בראש השיכוב הגיאולוגי ונבהיר שככל שאנו חופרים עמוק יותר – אנו מגיעים לשכבות סלע קדומות יותר.

נשתמש בטרריום/ מיכל פלסטיק שקוף. נספר על החיים בתקופות שונות, ובכל סיבוב נזמין ילד אחד למלא את הכלי במעט חול בצבע מסוים, וילדים אחרים להדביק על דפנות הטרריום תמונות של מאובנים מאותה התקופה. נמשיך כך לגבי 3 תקופות נבחרות. בסוף נציב למעלה בובות של בעלי חיים רצנטים שייצגו את החיים כיום. כעת נדגים איפה אנו עומדים, ומה יש מתחת לרגלינו.

ציוד

  • טרריום
  • 3 סוגי קרקע / חול
  • תמונות מאובנים
  • דבק מסטיק להדבקת התמונות על הטרריום
  • בובות של יצורים בני ימינו

התקופות שיוצגו

אורדוביק (490 – 444 מליון שנה): בתקופה זו החלק הצפוני של כדור הארץ היה מכוסה כולו ים ויבשת העל גונדוונה נמצאה בהמיספרה הדרומית. במהלך האורדוביק היבשת נדדה לכיוון הקוטב הדרומי. במים הרדודים חיו מגוון גדול של חסרי חוליות ימיים. רוב הממצאים מתקופה זו הם של חסרי חוליות ימיים – טרילוביטים, ברכיופודים (שנראים דומים לצדפות אך אינם קשורים אליהן) ונאוטילוסים (רכיכות קדומות).

דבון (410-360 מליון שנה): בתקופת הדבון היו שתי יבשות-על: גונדוואנה ואירו-אמריקה. הן היו סמוכות זו לזו ולבסוף התנגשו ליצירת יבשת העל פנגאה בתקופת הפרם. זהו העידן של הדגים, אך בו גם חלה יציאה של שתי קבוצות בעלי חיים ליבשה (פרוקי רגליים וטטרפודים). בימים שחו מגוון גדול של דגים: דגים משוריינים, חסרי לסתות ובהמשך דגי לסתות שמהם התפתחו אבות הטטרפודים. בתקופה זו הופיעו הצמחים הוסקולרים הראשונים. שתי קבוצות עיקריות של בעלי חיים יצאו ליבשה בתקופה זו- טטרפודים ופרוקי רגליים (חרקים חסרי כנפיים ועכבישנים ראשונים).

פרם (286-245 מליון שנה): בתקופה זו החיים ביבשה היו מגוונים וכללו צמחים, פרוקי רגליים, דו-חיים וזוחלים. תקופה זו הסתיימה בהכחדה המונית בה נעלמו מעל 90% מהמינים הימיים ו-70% מהמינים היבשתיים. הכחדה זו הביאה לעליית הדינוזאורים.