פטרוזאור זה חי לפני 150-100 מיליון שנה. ממצאים שלו נמצאו באפריקה ואסיה. הפטרוזאור המוצג במוזיאון הוא העתק מדויק.

פירוש השם פטרוזאור הוא "לטאה עם כנפיים". ואכן הפטרוזאורים הם זוחלים קדומים מכונפים שחיו בתקופת הדינוזאורים, אך לא השתייכו אליהם. גודלם נע בין גודלו של דרור לזה של מטוס, והם היו החולייתנים הראשונים, והגדולים ביותר אי פעם, שעופפו – כבר בתקופות היורה והקרטיקון.

בדומה לעופות (שוב: קונברגנציה) לפטרוזאור היו עצמות חלולות. התאמות נוספות לתעופה אקטיבית: מוח גדול עם אונות אופטיות מפותחות ורכסים על העצמות שאליהם התחברו שרירי התעופה.

למעשה, התעופה התפתחה לפחות ארבע פעמים במהלך האבולוציה: בחרקים, פטרוזאור, עופות ויונקים – באופן בלתי תלוי. זוהי דוגמה נפלאה לאבולוציה מתכנסת (קונברגנציה).

לפטרוזאור הגדול ביותר (Quetzalcoatlus) שמוכר לנו הייתה מוטת כנפיים באורך 12-11 מטרים. הכנפיים נתמכו בעיקר על אצבע רביעית מוארכת מאוד. סיבים של ממבנרת הכנף הוסיפו תמיכה וקשיחות. לפחות לחקל מהמינים הייתה כסות גוף דמוית שיער (שוב: קונברגנציה) ולכן החוקרים מאמינים שיתכן והם היו אנדותרמים. יכולת התעופה אפשרה להם להגיע למגוון גומחות ולנצל מגוון מקורות מזון, וזה מתבטא בין היתר במגוון גדול של צורות גולגולות.

אחד המאפיינים המסקרנים של הפטרוזאורים היה ציציות (crests) מפוארות על הגולגולת. לפטרוזאור שמוצג במוזיאון, Dsungaripterus weii, היו צמד ציציות: ציצית ארוכה ונמוכה על האף וציצית קצרה שהזדקרה מאחורי הראש.

לקריאה נוספת

Introduction to the Pterosauria, University of California Museum of Paleontology

Flying Colors: Pterosaurs' Crests, American Museum of Natural History