קצב הגדילה של קרני איילים הוא המהיר ביותר בעולם החי: קצב חלוקות התאים וגדילת התאים בקרן דומה לזה של גידול סרטני. תהליך גדילת הקרן מווסת הורמונלית, והקרן מפסיקה לגדול בתחילת עונת הייחום, עם העלייה ברמת הטסטוסטרון. בשלב זה מתחיל השלב של קילוף ה"קטיפה" (velvet) – השכבה החיצונית של הקרן, העשירה בכלי דם ומזינה את הקרן. בשלב הקילוף, היחמור משפשף את קרניו בכל מה שהוא יכול – עצים, עמודים, גדרות, ותוך יומיים-שלושה הקרן כבר חשופה לחלוטין. בשלב זה גם התנהגות היחמורים משתנה: רמות התוקפנות שלהם עולות והם מתחילים להתגושש ביניהם.

אצל היחמורים שלנו נשרה ה"קטיפה" של הקרניים לפני כשבועיים, וההתגוששות שהם מפגינים בימים אלה היא סמלית בלבד, מכיוון שאין באזור נקבות שאפשר להתחרות עליהן. גם ה"קטיפה" שעל קרניו של היחמור הבוגר שלנו, בעל הקרן המעוותת, נשרה משתי הקרניים, והוא נצפה משפשף את שתי הקרניים, ללא הבדל ביניהן. הקרן המעוותת קיבלה צורה של אלה, והיחמור משתמש בה בהתגוששות בין הזכרים כאילו הייתה קרן רגילה לכל דבר. כעת אנו מחכים שהקרן תנשור ואז היא תועבר למוזיאון. מעניין יהיה לעקוב ולראות כיצד יצמחו שתי הקרניים של יחמור זה בשנה הבאה. 

נראה כי בסופו של דבר, ההחלטה לחכות ולראות כיצד תתפתח הקרן והאם היא תפריע ליחמור – התבררה כנכונה. בשלב מסוים במהלך גדילת הקרן היחמור הורדם והקרן נבדקה מקרוב, כדי לוודא שאין תהליך דלקתי נסתר. משראינו שתהליך ההתגרמות מתקדם כשורה, נתנו לטבע לעשות את שלו. 

צילום: רון אלעזרי-וולקני

יחמור בשלב החלפת ה"קטיפה" של הקרניים. צילום: רון אלעזרי-וולקני

צילום: רון אלעזרי-וולקני

יחמור בשלב החלפת ה"קטיפה" שעל הקרניים. צילום: רון אלעזרי-וולקני

צילום: רון אלעזרי-וולקני

שני יחמורים בהתגוששות. היחמור הימני הוא בעל הקרן המעוותת. צילום: רון אלעזרי-וולקני

תכנים