בסוף חודש מאי 2016 נסגרה המעבדה לניטור אלרגניים באוויר, ע"ש תד אריסון, שפעלה בגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב. המעבדה הוקמה לפני 25 שנים על ידי מנהל הגן הבוטני דאז פרופ' יואב ויזל ז"ל, בזכות תרומה מקרן אריסון, נוהלה עד לסגירתה על ידי פרופ' עמרם אשל (ממנהליו הקודמים של הגן) והופעלה על ידי ולנטינה אפשטיין.
המעבדה הייתה חלק ממערך הניטור האירופי בתחום אלרגנים הנישאים באוויר, והייתה כמעט היחידה מסוגה במזרח התיכון, למעט מעבדה נוספת בעיר ריאד בסעודיה. הניטור התבצע באמצעות מכשיר בורקהרד, הדוגם גרגירי אבקה ונבגים מהאוויר. חלקיקים אלו נבדקו וזוהו באמצעות מיקרוסקופ, וכך גם נמדדה כמות האבקה ונספרו הנבגים מכל מין של צמח או פטרייה. מטרת הניטור הייתה להפחית את הסכנות הבריאותיות שאליהן חשופים אנשים האלרגיים לאבקה, ולסייע לבריאות הציבור על ידי פרסום תחזיות פריחה חודשיות. 
במסגרת פעילות המעבדה נערכו מחקרים על צמחים מחוללי אלרגיה בישראל, בשיתוף פעולה בין פרופ' ויזל, הסטודנטים בגן הבוטני ורופאים מהתחום. כך זוהו גורמי אלרגיה חדשים כדוגמת מיני האלה שגדלים בר בארץ.
במשך כל שנות פעולתה הפיצה המעבדה מדי חודש נתונים על רמות גורמי האלרגיה הנישאים באוויר ותחזיות פריחה של צמחים גורמי אלרגיה. במידע זה נעזרו כל המרפאות והרופאים המתמחים בתחום זה בארץ. 
תחזית הפריחה החודשית והניטור השוטף התפרסמו כשירות לציבור הישראלי באתר האינטרנט של המשרד להגנת הסביבה, שמימן את פעילות המעבדה עד כה. לצערנו, עם הפסקת התמיכה הופסקה פעילותה של המעבדה.

תכנים