הסנאי הזהוב בחורש, צילום: רון אלעזרי-וולקני

* הסנאי הזהוב שלנו, אחד מדיירי הגן הוותיקים, עבר דירה לביתו החדש – צפריית החורש. הצפריה גדולה ומרווחת ומספקת לו מרחב גדול ומגוון לפעילות.

השנה לקחנו חלק בפרויקט ייחודי, שאותו מוביל בנק הגנים הישראלי. מטרת הפרויקט היא שימור זני החיטה המסורתיים של ארץ ישראל.

הרחם מנסה לשבור ביצה, צילום: רון אלעזרי-וולקני

הרחם המדברי, דורס אוכל פגרים החי בישראל, הוא מהעופות הבודדים המשתמשים בכלים בטבע. הרחם נוהג להשליך אבנים על ביצי יענים שהוא מוצא בבית הגידול הטבעי שלו; כך הוא שובר את קליפתן ומצליח לאכול את תוכנן. כאשר הרחם מוצא ביצים קטנות יותר, הוא אוחז בהן במקורו ומטיח אותן בכוח על האדמה או על סלעים כדי לשוברן.

פקעת ערטנית השדות, צילום: רועי צ'יווידאלי

על אחד השבילים בחלקת המדבר הופיעו עלים של ערטנית השדות (Leontice leontopetalum), גיאופיט בעל פקעת גדולה, הטמונה עמוק בקרקע.

החסידה הלבנה מסתגלת לביתה החדש, צילום: רון אלעזרי-וולקני

אל בית החולים לחיות בר שבספארי הגיעו חסידה לבנה וחסידה שחורה פצועות. השתיים טופלו ושוקמו, אך אינן יכולות לעוף עקב נזק תמידי בכנף. הן הגיעו אלינו ונמצאות כעת בחצר עופות המים, בצדו הצפוני של הגן, יחד עם השחפים לבני-העין, המגלנים המצויצים, הכפנים ושאר שוכני החצר.

ליתופס, צילום: משה פרי

בתחילת החורף הופיע פרח לבן ומבריק על פרט יחיד של ליתופס (Lithops sp). הליתופס משתייך לקבוצה קטנה וייחודית של סוקולנטים קטנים בעלי מראה בלתי רגיל, דמוי אבן.

* החורף, כמדי שנה, הגיעה לגן להקת השחפים צהובי-הרגל, הנוהגת לקנן כאן. הקינון עצמו עדיין לא החל, אבל מדי פעם אפשר לצפות בהתנהגות החיזור של זוגות השחפים.

אירוס הארגמן, צילום: יובל ספיר

הגן פורח!
אירוס הארגמן (Iris atropurpurea), בפרחיו הבולטים מעל גבעת הכורכר, מברך את הנכנסים לגן.

צרצרים במכל גידול, צילום: דפנה לב

בחדר גידול הצרצרים בגן, החם והנעים במשך כל חודשי השנה, בוקעים מדי חודש אלפי צרצרים, המשמשים מזון למגוון בעלי חיים בגן, ביניהם בעלי חיים המשמשים במחקר.

הרצאתה של מיכל גרונטמן בכנס, צילום: כנרת מנביץ'

הכנס אקולוגיה של צמחים 2018 התקיים בסוף ינואר במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט באוניברסיטת תל אביב.

השחף משוחרר מכבליו, צילום: רוני מיכלין

* באמצע נובמבר נחת בגן הזואולוגי שחף צהוב-רגל, שמקורו ורגליו היו לכודים בסבך של קרסים וחוטים. נראה שבעת שחיפש מזון בים, הוא הסתבך במערך חכות צף. השחף שוחרר בסבלנות מכבליו, טופל ושוחרר לדרכו.

האלון הנודד, צילום: כנרת מנביץ'

* האלון הנודד מצא את מקומו – אלון התולע אשר הועתק ממקומו לפני כחצי שנה נשתל מחדש בערוגה ברחבת הכניסה, סמוך לבניין מוזיאון הטבע. גם הפעם העץ הועבר באמצעות טרקטור ונשתל בערוגה חדשה שהוקמה במסגרת פרויקט הקמת כניסה חדשה לגן. אנו מאחלים לו קליטה נעימה!

תכנים