אחד הדלקים מועבר לביתו החדש, צילום: רון אלעזרי-וולקני

כל מי שמטייל בשבילי הגן בתקופה האחרונה חש בוודאי את תנופת הבנייה, השיפוצים והחידושים ברחבי הגן, שהחלה לפני כמה חודשים ורק הולכת וגוברת. חדשות מוקמות ומאוכלסות, בעלי חיים עוברים לתצוגות משופצות ומשופרות ואמצעי העשרה רבים מותקנים לרווחת בעלי החיים. אנחנו שמחים לחלוק אתכם כאן את השינויים שחלו בתקופה האחרונה באזורי הגן השונים.

ד"ר יובל ספיר, מנהל הגן הבוטני, מסביר על צמחי מלחות במדבר יהודה, ליד ים המלח

בדצמבר 2018 התחיל קורס הכשרה לבוטנאים ואנשי הצמחים של העתיד. המפגש הראשון של הקורס התקיים בגן הבוטני של אוניברסיטת תל אביב.

שתי צפרדעי נחלים בתצוגה, צילום: נעמה שור

מבנה תצוגות הדו-חיים נפתח סוף-סוף לקהל. בינתיים הוקמו ארבע תצוגות, שתיים מהן כבר מאוכלסות בחפריות מצויות, צפרדעי  נחלים וקרפדות ירוקות.

מונטסרה יפה בצילום במיקרוסקופ אלקטרונים, צילום: תומר ראובני ותמיר אסא

תומר ראובני ותמיר אסא, שני סטודנטים מבית הספר לכימיה באוניברסיטת תל אביב, תכננו ניסוי שמטרתו ללמוד על הפיזיקה מאחורי המושג מתח פנים והגדלים הפיזיקליים הנגזרים ממנו.

גוזלי תנשמת, צילום: הדר יוסיפון
  • שש ביצי תנשמות בקעו במדגרה שלנו. כשהגוזלים יגדלו מעט הם ייכנסו לתצוגה חדשה, שתיבנה במיוחד עבורם.

  • גם אפרוחי ננה בקעו במדגרה. השנה, כדי לעודד את רביית אווזי הננה, נלקחו חלק מהביצים שהוטלו בשטח הגן והודגרו במדגרה, כדי לעודד את ההורים להטיל הטלת מילואים. 
נר הלילה החופי, צילום: גברי שיאון

מחקר חדש מסעיר את העיתונות העולמית!
שיתוף פעולה בין פרופ' לילך הדני וד"ר יובל ספיר מבית הספר למדעי הצמח ובין פרופ' יוסי יובל מבית הספר לזואולוגיה, הוליד מחקר יוצא דופן, המוכיח כי צמחים מסוגלים לשמוע.

לא להתבלבל, אנחנו עדיין בחדשות הגן הזואולוגי, אבל גם אצלנו פריחה נפלאה! תצוגת החורש פורחת כולה וכך גם גינת צמחי הבר שבכניסה לגן.

נטופית רפואית לפני שתילה, צילום: כנרת מנביץ

בתחילת החורף נשתלו בשולי הבריכה שבחלקת צמחי המים כמה פרטים של הצמח נטופית רפואית (Althaea officinalis). מין זה, השייך למשפחת החלמיתיים (Malvaceae), הוא צמח נדיר, הנחשב כנכחד מישראל לאחר שלא נמצא במשך שנים רבות.

יגאל מילר ועיט נצי, צילום: נגה קרונפלד-שור
  • המטפל ברק לוי עבר קורס לוכדי נחשים של רשות הטבע והגנים, בהנחיית אביעד בר ואסנת אזולאי. הקורס נערך בבניין שרמן באוניברסיטה והתבסס על אוסף הנחשים של הגן הזואולוגי. בתום הקורס הוסמך ברק כלוכד נחשים.
הקיפוד המצוי משוחרר לגן, צילום: כנרת מנביץ

בין מדפי הספרים בספרייה למדעי החיים ולרפואה התגלה פרט בוגר של קיפוד מצוי (Erinaceus concolor). אנשי הספרייה הכניסו אותו לארגז והובילו אותו אל מוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט.

  חוג הצפרות והטבע לילדים של החברה להגנת הטבע בגוש דן, המתארח בגן הזואולוגי ובגן הבוטני, ביקר החורף הזה גם במוזיאון הטבע ע"ש שטיינהרדט ונהנה מאוד. 

ד"ר מיכאל אבישי ז"ל, צילום: אורי פרגמן-ספיר

בחודש דצמבר 2018 הלכו לעולמם שני בוטנאים ותיקים, שהיו שותפים להנחת היסודות לבוטניקה של ישראל, ד"ר גדי פולק וד"ר מיכאל אבישי.  
יהי זכרם ברוך. 

תכנים