מבין תושביה של צפריית החורש בולט במיוחד הנרי, הבולבול הידידותי, המקבל את פניהם של הנכנסים לצפרייה. הנרי אוהב לעמוד על כתפיהם של המבקרים ואוהב עוד יותר לנקר את נקודות החן והתכשיטים שלהם. זמן קצר לאחר שהגיע הנרי אל הצפרייה גילינו אותו, להפתעתנו הרבה, ללא נוצות זנב! החשד הראשוני נפל על זעמן שחור צעיר, חלק מהאוכלוסייה הטבעית של האזור, שמצא את דרכו אל תוך הצפרייה, עבר לחיות באחד הגזעים המוטלים על אדמת הצפרייה ולעתים יוצא להשתזף בשמש ליד גזע העץ שלו. אבל ייתכן שהאחראי על מעשה הזנב הוא דווקא אחד המבקרים בצפרייה, שכאשר עמד הנרי על כתפו, ניסה להחזיק בו ונשאר עם נוצות הזנב בידו. אולם אל דאגה, נוצות הזנב החלו לצמוח שוב וכושר תעופתו של הנרי לא נפגע. 


מי עוד בצפריית החורש? בבריכת החורש שוחים דגי גמבוזיה ואמנוני הגליל וגם כמה קרפדות; על אדמת החורש מטיילים כעשרים צבי יבשה וכן חרדונים מצויים; בסבך הצמחייה אפשר לפגוש אנפה גמדית, קוקייה, תורית זנבנית, תור מצוי, צוצלת, מלכישליו וסבכי קוצים חסר עין וחסר כנף, שהגיע אלינו לאחר טיפול בבית החולים לחיות בר ואין אפשרות להחזירו לטבע. מי שמתבונן אל תוך סבך הצמחייה יוכל לראות את מגוון המחסות ושולחנות ההאכלה המיועדים לעופות ולצבים.  

בעלי חיים בצפריית החורש, צילומים: אילאיל פרת

1. צלחת האכלה מוסתרת ומוגבהת; 2. דגים בבריכת החורש; 3. גזע העץ, משכנו של הזעמן השחור; 4. צב יבשה מטייל על אדמת החורש, צילומים: אילאיל פרת

תכנים