סקר עיתונות שערכה לאחרונה טל לבנוני, אוצרת הגן הבוטני, חושף את התהליך שהוביל, בסופו של דבר, להקמת הגן הבוטני באוניברסיטת תל אביב. קטעי העיתונות הישנים לוקטו בעזרת האתר “עיתונות יהודית היסטורית”, www.jpress.org.il, מייסודן של הספרייה הלאומית ואוניברסיטת תל אביב. 
נח נפתולסקי (1974-1883), איש העלייה השנייה, היה ממייסדי קבוצת כנרת ומחלוצי החוקרים של צמחיית ארץ ישראל. הוא התמחה בגידול ירקות, עצי פרי ‏וצמחי נוי והיה מחלוצי חקלאות השלחין וענף גידול הפרחים בארץ. בערוב ימיו עבר לגבעתיים, רכש חלקה בת 12 דונם ובה ערך את ניסיונותיו. עם השנים הפכה גבעתיים לעיר, וערך הקרקע של חלקתו עלה באופן ניכר. הוא לא נישא מעולם ולא היו לו ילדים, וכך, בראשית שנות ה-60, בחר להקדיש חלק נכבד מרכושו, בעודו בחיים, כתרומה להקמת גן בוטני בעיר מגוריו, גבעתיים.
 בסופו של דבר לא הוקם גן בוטני בגבעתיים, אולם חלק מהתרומה הועבר אל המחלקה לבוטניקה באוניברסיטת תל אביב, לטובת הקמתו של הגן הבוטני השוכן כיום ברמת אביב.  גן נח נפתולסקי לצמחי ארץ ישראל מהווה כמחצית משטחו של הגן הבוטני כולו. זהו גן אקולוגי, המחולק לחלקות המייצגות את בתי הגידול השונים בישראל: צמחי חורש ים-תיכוני, צמחי מדבר, צמחי חולות וכדומה. הגן נחנך בספטמבר 1975 והוקדש לזכרו. 

תכנים