צילום: טוביה קורץ

ב-11 בנובמבר 2015 חגגנו רגע היסטורי: נפרץ פתח בחומה המפרידה בין הגן הבוטני והגן הזואולוגי ונבנה שער מחבר. השער ממוקם סמוך למגדל השורשים המחקרי ולאוסף הצמחים חשופי הזרע בגן הבוטני ובקרבת כלובי הצבוע והזאבים בגן הזואולוגי.

יום דרווין

ביום שישי, 12.2.16, קמפוס טבע הזמין את הקהל הרחב לחגוג את יום דרווין הבינלאומי.

יום האהבה

אמצע פברואר, ואצל הדו-חיים שלנו עונת הרבייה בעיצומה!

צילום:  טל לבנוני

בדיוק בזמן ולכבוד ט"ו בשבט החל לפרוח בחלקת החורש שקד מצוי (Amygdalus communis), המוכר בשם שקדייה. עץ זה משיר את עליו בתחילת הסתיו ופורח באמצע החורף. הפריחה מקדימה את לבלוב העלים וכך נצבעים הענפים העירומים בפריחה לבנה-ורודה ריחנית ומקסימה.

צילום: נגה פרי

בימים אלה מתקיים בגן הזואולוגי פרויקט של העשרה סביבתית. מטרת ההעשרה היא לאפשר לבעלי החיים להביא לידי ביטוי התנהגויות טבעיות ועל ידי כך לשפר את רווחתם. ההעשרה נעשית באמצעים פשוטים שאינם דורשים הכנה מרובה, אבל מספקים עניין רב לבעלי החיים.

צילום: יובל ספיר

בימים אלה החלו לפרוח בגן פרחים מיוחדים המשתייכים לקבוצת אירוסי ההיכל. קבוצה זו כוללת מינים כגון אירוס הארגמן (Iris atropurpurea), אירוס הנגב (Iris mariae) והאירוס ההדור (Iris lortetii), שהם צמחים בעלי פרחים גדולים במיוחד.

צילום: רון אלעזרי-וולקני

במסגרת שיפוץ השביל המזרחי הוחלט לשלב בשביל החדש סיפורי עקבות של בעלי חיים שונים, שיאפשרו למבקרים בגן להכיר את בעלי החיים מנקודת מבט נוספת, שונה.

צילום: משה פרי

רקפת מצויה (Cyclamen persicum) היא אחד הפרחים המוכרים והאהובים בישראל. רקפות פורחות כעת בכל רחבי הגן, ואכן, כמאמר שירו של לוין קיפניס, הן פורחות במסלעות, מתחת  לסלע (וגם מעליו).

צילום: לי קורן

באמצע פברואר קיבלנו זוג שפנים מד"ר לי קורן מאוניברסיטת בר אילן. השפן הזכר, דודו, נלכד לפני שלוש שנים בערך בערד כבוגר, וההערכה היא שכיום הוא בן 8-7 שנים. הנקבה, סקאי, כבת שלוש. אמה נלכדה אף היא באותו זמן בערד, בהיריון, וסקאי נולדה כחודש לאחר הלכידה.

סדנה בינלאומית

בשבוע הראשון של פברואר נערכה סדנה של הארגון הבינלאומי לשמירת הטבע (IUCN) בעיר אתונה, יוון. בסדנה השתתפו בוטנאים ומומחים מארצות מזרח הים התיכון והעריכו את סכנת ההכחדה של מיני צמחים חד-פסיגיים באזור האקלים הים-תיכוני.

צילום: אילאיל פרת

13 אפרוחי ננה בקעו – ולאף אחד מהם אין בעיות ברגליים! נראה ששינוי התזונה שלהם, מתזונה עשירה בחלבון ובשומן לתזונה עשירה יותר בחומר צמחי, פתר את הבעיה. רוב האפרוחים כבר גדולים דים ולכן שוחררו עם הוריהם לדשא המרכזי. האחרים נמצאים עדיין עם הוריהם בכלובים מוגנים.

תכנים