צילום: דניאל ברקוביץ

רגע לפני שהחולות שבין באר מילכה לקדש ברנע, המהווים בית למינים רבים של בעלי חיים, הופכים להיות שדות חקלאיים, קיבלנו אישור מרשות הטבע והגנים לערוך איסוף של בעלי חיים מהאזור.

צילום: משה פרי

דולב מזרחי (Platanus orientalis) הוא עץ גבוה, מהיר צמיחה, הגדל לאורך נחלי איתן בגליל העליון, בעמק החולה ובגולן, ועצים מעטים גדלים גם בנחל דולב בשומרון. הדולב הוא "מין אדום", הנמצא בסכנת הכחדה בישראל. הוא עלול להיפגע עקב פגיעה בבית גידולו – שאיבת יתר או הטיה של מי נחלים, והוא מוגן על פי החוק.

צילום: גברי שיאון

הנאדיד העדין (Utricularia gibba) פורח בימים אלה בבריכה שמתחת לגשר הכניסה לחממה הטרופית, בינות לצמחי הנימפאה. הוא בעל פרח צהוב קטן ועדין, המזדקר סנטימטרים ספורים מעל פני המים ומואבק על ידי חרקים. אך דווקא מתחת לפני המים נחבאים חלקיו המעניינים באמת.

צילום: מיכל ראש-בן עמי

בחודש יוני נערך טקס חנוכה לכיתת לימוד תחת כיפת השמים. הכיתה, אשר מיועדת לקבוצות ולמבקרים בגן, הוקמה בצלו של עץ דולב מזרחי, בחזית מגדל השורשים המחקרי בגן הבוטני. הכיתה הוקדשה לזכר קהילת יהודי דולהינוב, אשר נרדפו ונרצחו על ידי הנאצים ועוזריהם, ונבנתה בזכות תרומתם הנדיבה של ניצולי הקהילה וצאצאיהם, ובראשם מר ליאון רובין.

צילום: רון אלעזרי-וולקני

קצב הגדילה של קרני איילים הוא המהיר ביותר בעולם החי: קצב חלוקות התאים וגדילת התאים בקרן דומה לזה של גידול סרטני. תהליך גדילת הקרן מווסת הורמונלית, והקרן מפסיקה לגדול בתחילת עונת הייחום, עם העלייה ברמת הטסטוסטרון.

צילום: עוז ריטנר

השחפים על הדשא כבר עפו.... אנחנו כבר באמצע הקיץ – חם ויבש, ואין חדשות מסעירות מהדשא המרכזי של הגן. עונת הרבייה הסתיימה זה מכבר, ובסופה – נעלמו גם השחפים מהגן. אנו מאמינים שהם יחזרו לכאן לקראת החורף הבא, כמו בכל שנה. 

צילום: טל לבנוני

יתושים הם בעיה מציקה בקיץ הישראלי. הם מתרבים בקיץ בכל מקום שבו יש מים עומדים, על ידי הטלת ביציהם במים או בסמוך להם, ומהביצים בוקעים זחלים אשר מתפתחים במים.

תכנים