הזאבה שושה בצעירותה

הזאבה שושה, שנולדה אצלנו בגן בינואר 2009, חזרה אלינו באוקטובר 2015 לאחר שהות ארוכת שנים בגן הזואולוגי של אבו-כביר. מגיל ארבעה שבועות ועד גיל חצי שנה גדלה שושה בבית משפחת זסלו, כהכנה להעברתה לאבו-כביר, שם ביקשו שהיא תגיע אליהם מורגלת לבני אדם.

צילום: רון אלעזרי-וולקני

בין הפרטים שנאספו והובאו לגן באמצע יוני (15.6.15) במסגרת מבצע האיסוף וההצלה בחולות באר מילכה, היו גם שתי נקבות מהמין עכן קטן – נחש ארסי האנדמי (ייחודי) למדבריות של צפון אפריקה, סיני וישראל.

צילום: משה פרי

בימים אלה החל לפרוח בגן צמח האננס  (Ananas comosus). האננס שייך למשפחת הברומליים, משפחה שרוב המינים בה הם אֶפִּיפיטים (צמחים הגדלים על צמחים אחרים, אך אינם טפילים) מאזורים טרופיים וסוב-טרופיים ביבשת אמריקה.

ציפורניים מלאכותיות לעטלף

אחד מעטלפי הפרי שלנו חי כבר תקופה ארוכה עם רגל אחת בלבד, ועד לא מזמן לא השפיעה נכותו על חייו היומיומיים. אולם, בתקופה האחרונה, מסיבה לא ברורה, אצבעות רגלו היחידה התחילו להתיישר, מה שהתחיל להקשות עליו להיתלות מהתקרה, לאכול ולבצע פעילויות נוספות.

השביל המזרחי

החלו עבודות לשיפוץ השביל המזרחי של הגן הזואולוגי, העובר מצפון לדרום. בצפון השביל, בחיבור עם הגן הבוטני, מתוכנן שער מעבר בין הגנים. השער ישמש בעיקר למעבר קבוצות המגיעות לסיורים בשני הגנים.

במעוף הכלולות שהתרחש בגן הזואולוגי בשבוע השני של אוקטובר התמלא האוויר בעשרות אלפי טרמיטים מכונפים, עדות לביומסה הגדולה של חרקים חברתיים אלה החולקים אתנו את הגן מבלי ידיעתנו.

צילום: גברי שיאון

בחלקת המדבר של הגן הבוטני יש גבעה אחת שבכל אוקטובר מתכסה בפריחה של בן-חצב סתווני (Scilla autumnalis), מין ים-תיכוני, שגדל בחלקת המדבר בגן באופן טבעי.

צילום: ערן עמיחי

לתצוגת העטלפים נוספו שני מיני עטלפים. בכלוב האחורי בחדר תצוגת העטלפים, על הקיר שבין עטלפי הפרי (Rousettus aegyptiacus) לעטלפונים לבני השוליים (Pipistrellus kuhlii), חיים שלושה עטלפים:

צילום: מטיקו תשלה

"מלכת הלילה" הוא הכינוי לו זכו כמה מינים של צמחים ממשפחת הצבריים (Cactaceae), אשר פורחים פעם אחת בשנה למשך לילה אחד, יחיד ומיוחד.

צילום: עוז ריטנר

להקת האוחים הצפוניים (אוח עיטי, Bubo bubo) הועברה לכלוב מרווח יותר, הצמוד לכלוב המגלנים המצויצים. בשבועיים הראשונים, אף אחד מהמגלנים המצויצים לא התקרב לחלק הכלוב הקרוב לכלוב האוחים.

לגן הזואולוגי הצטרפו דיירים חדשים רבים. פרט לשושה, הזאבה החוזרת, קיבלנו מהגן הזואולוגי באבו-כביר גם עגור אפור ושלוש ברכיות (זכר ושתי נקבות), שאותם אפשר לראות בדשא המרכזי, זוג טריסטרמיות שנמצאות בכלוב עם חזית הזכוכית שליד העזים וארבעה דורבנים.

צילום: משה פרי

ארבעה מיני שיטים גדלים בר בישראל, ובנוסף להם כמה מינים של שיטים אוסטרליות זרות. השיטה הרעננה (Acacia laeta) היא מין שגדל בשכנות לישראל, מצדו השני של ים המלח, בירדן. עיקר תפוצתה העולמית היא בסוואנות יובשניות באפריקה, מדרום לסהרה.

עטלף פירות מצרי

מחקרה של סשה דנילוביץ', סטודנטית לדוקטורט, בהנחיית ד"ר יוסי יובל, ראש המעבדה לתפיסה חושית וקוגניציה, המחלקה לזואולוגיה 

תכנים