29.04.2015

מי שהתבונן בתקופה האחרונה ביחמורים בוודאי שם לב שאחת מקרני היחמור הבוגר ביותר גדלה כלפי מטה ובצורה מעוותת. אין אנו יודעים את הסיבה לגדילת הקרן כלפי מטה (אולי בגלל הטראומה של הפציעה בסוף עונת הרבייה הקודמת), אבל כתוצאה מכך קרו שני דברים. האחד ברור למדי והוא קשור למחזור הדם: בקרן רגילה, לחץ הדם העורקי הגבוה דוחף את הדם במעלה הקרן, וההחזר הוורידי פשוט יורד במורד הקרן – עם כוח הכובד. אולם, בקרן שגדלה כלפי מטה, ההחזר הוורידי מתקשה לדחוף את הדם כלפי מעלה, מה שגורם לגודש דמי סביב החלק הגרמי של הקרן. הדבר השני, והמעניין יותר, הוא שהקרן אינה יוצרת צורה מסועפת אלא גדלה כגוש חסר הסתעפויות. ייתכן שדבר זה מתרחש עקב בעיית "התמצאות" של התאים במרחב. מנגנון הניווט של התאים נפגע, והקרן גדלה כגוש חסר צורה.

שלוש אפשרויות עומדות בפנינו כעת:
1. להסיר את הקרן בניתוח. רקמת הקרן היא הרקמה עם קצב הגדילה המהיר ביותר בעולם החי ויש בה כלי דם גדולים, וניתוח להסרת הקרן יכול להסתבך מסיבות רבות, ביניהן בעיות בהרדמה, זיהום ואיבוד דם בצורה בלתי נשלטת.
2. הזרקת טסטוסטרון כדי להפסיק את גדילת הקרן ולהאיץ את נשירתה. באופן טבעי, בשיא עונת הרבייה מגיעה הפרשת הטסטוסטרון לשיאה ואז גדילת הקרן נעצרת. בשלב זה מתחילה הרקמה החיצונית העוטפת את הקרן (velvet) להתקלף, ולאחר תקופה קצרה הקרניים נושרות.
3. לחכות ולראות מה קורה... בינתיים לא נראה שהיחמור סובל מהגדילה הלא-נורמלית של הקרן: הוא אוכל בצורה מסודרת ומתנהג כרגיל, ומכיוון שאנו מוסד מחקר – והתופעה היא מאוד מעניינת – יש היגיון בלחכות, להתבונן ולעקוב אחר התפתחות הקרן. כשתנשור הקרן, בסופו של דבר, היא תועבר למוזיאון.
מעניין גם יהיה לראות כיצד תגדל הקרן בשנה הבאה. ממעקב אחר גדילת קרני היחמורים בשנים קודמות, נראה שקרניהם של פרטים שהיו חולים במהלך גדילת הקרניים היו פחות מפותחות בהשוואה לקרניים של פרטים בריאים. לכן נראה שהקרניים לא מעידות רק על גיל בעליהן, אלא גם על מצב בריאותו בתקופת גדילת הקרניים. השפעת בריאות היחמור על התפתחות הקרניים גורמת לכך שהקרניים הם סמן תקשורתי אמין על טיב היחמור הנושא אותן.

תכנים