שקנאים בגן הזואולוגי

מי שמטייל בגן בימים אלה, יופתע בוודאי ממספר השקנאים על הדשא. אלה אינם שקנאים חדשים, אלא השקנאים שלנו, שעד לפני ימים ספורים הוחזקו בכלוב (יחד עם הקורמורנים). ביום ראשון, 14.12.14, הוחלט לשחרר את שלושת השקנאים שחיו בכלוב מזה שנים רבות, בתקווה שהם יישארו בגן ויחברו לשני השקנאים הוותיקים בדשא. לפני פתיחת דלת הכלוב הועברו הקורמורנים לכלוב הצדדי, כדי שלא יעזבו גם הם. לאחר מכן נפתחה דלת הכלוב, אך השקנאים לא מיהרו לצאת... לאט-לאט, בהדרגה, העזו השקנאים לצאת. ביום למחרת אפשר היה לראותם על הדשא, לא רחוק מהכלוב. יומיים אחרי הם כבר העזו להתרחק יותר, ואפשר היה לראותם טובלים במי הבריכה.

טריטון

החלה עונת הרבייה של הדו-חיים, והראשונים להטיל אצלנו הם הטריטונים. מושבת הטריטונים בגן היא חלק מפרויקט שימור והצלה, שנערך יחד עם רשות הטבע והגנים. בחורף 2013 הובאו לגן ראשני חפריות, קרפדות וטריטונים מאזור בריכת החורף בצ'ק פוסט בחיפה. מטרת הפרויקט הייתה הצלת הדו-חיים בבריכת החורף עקב הצטמצמותה ותוכניות הבנייה העתידיות באזור. הטריטונים שחיים היום בגן הם צאצאיהם של הטריטונים מחיפה, והם ממשיכים להתרבות בגן בהצלחה. עקב הרצון להימנע מלהכניס לגן צמחים ממקווי מים טבעיים, העלולים לשאת עליהם תולעים טפילות, אנו מכינים בגן משטחי הטלה מלאכותיים מסלסילות פלסטיק (סלסילות תותים), הקשורות ברצועות ניילון.

ננה בעמדת תקיפה

כיום חיים בגן הזואולוגי 13 אווזי ננה, מתוכם מקננים כעת ארבעה זוגות. בתקופת הדגירה, הזכרים מרחיקים בתוקפנות את כל מי שמתקרב לאזור הקן. אם ננה רודף אחריכם – אל תיבהלו ואל תגיבו בתוקפנות כלפיו. הננה שלנו סובלים קצת מחוסר ביטחון, ואנו מנסים להעלות להם את הביטחון העצמי...  

Tarentola annularis, צילום: סיימון ג'יימיסון

לפני כשנתיים, במסגרת סקר זוחלים שמומן על ידי היוזמה לטקסונומיה, הבחינו פרופ' שי מאירי והסטודנטים שלו בשממיות גדולות, לא מוכרות, על קירות הבתים בקיבוץ עין גדי. נראה היה שהשממיות אינן מין מקומי, אך שי והסטודנטים לא הצליחו ללכוד אותן ולזהותן באופן ודאי. זהות המין נשארה לא ידועה עד לפני כחודשיים, שאז סיימון ג'יימיסון, סטודנט לתואר ראשון חובב זוחלים, שעושה עבודת פרויקט במעבדה של שי, הצליח ללכוד כמה מהשממיות שעדיין מטפסות על קירות הבתים בקיבוץ עין גדי. השממיות הובאו למעבדתו של שי, והמין הוגדר בהצלחה – Tarentola annularis. זהות המין אושרה בבדיקת DNA על ידי ד"ר תמר פלדשטיין.

מפת הגן הבוטני

בשנה האחרונה  מתבצע בגן הבוטני תהליך תיעוד מדויק של החלקות והצמחים ברחבי הגן. עד כה היה תיעוד סכמטי בלבד, שהתבסס על מפות ישנות. בעבודה יסודית, שבוצעה על ידי אור-ליל הר-אדום, אחראית מערכות המידע בגן, הוקמה תשתית מיפוי המבוססת GIS (מערכת מידע גיאוגרפית). מערכת זו מאפשרת תיעוד מדויק של הגן כולו (מבנים, שבילים, תשתיות), וחשוב מכך – תיעוד מיקומן של חלקות הצומח והצמחים הגדלים בהן. למערכת זו יתרונות רבים,  הן עבור צוות הגן והן עבור המבקרים. כמו כן, משתמשים חיצוניים יוכלו לגשת למידע דרך האינטרנט.

רקפת מצויה

מרבית פרחי החורף המקשטים את שבילי הגן הם גיאופיטים (צמחי בצל ופקעת) הפורחים בעונה זו. פריחתם היפה צובעת את החורש המלבלב והם מצליחים לפרוח על אף הגשם. במקרים רבים ניתן לייחס יכולת זו למבנה הפרח הייחודי, המגן על האבקנים מפני טיפות הגשם.

תכנים