יום מתנדבים בחפריה

בגרעין הרבייה של החפריות חיות כיום מעל 500 חפריות, אשר בקרוב ייכנסו לתרדמת קיץ.

צילום: יעל בלון

בתאריך 2.6.15 בוצע שחרור שני לעונה זו של טריטונים, המתרבים זו השנה השנייה בגרעין הרבייה של הדו-חיים בגן הזואולוגי.

צילום: משה פרי

הכדנית המכונפת (Nepenthes alata) היא צמח טורף שמוצאו מהפיליפינים, ובית גידולו הטבעי הוא יער גשם טרופי. כמו לכל הצמחים, גם לכדנית יכולת לייצר מזון באמצעות חלקים ירוקים המבצעים פוטוסינתזה, אך בגלל מיעוט חומרי הזנה בקרקע (בעיקר מחסור ביוני חנקן), הצמח משלים את תזונתו באמצעות לכידת חרקים ופירוקם.

צילום: גברי שיאון

בסוג שום מינים רבים של גיאופיטים – צמחים בעלי איבר אגירה תת-קרקעי, וכמה מהם מוכרים לנו היטב. את שום הגינה (Allium sativum) ואת השום הנבוב (Allium cepa) אנו מכירים מן המטבח. שום הגינה מוכר לנו בשמו העממי – שום, ואילו השום הנבוב מוכר לנו בשמו העממי – בצל! גלדי הבצל, המוכרים לנו מן הסלט, הם עלים שהפכו לאיברי אגירה, ואילו שיני השום הן בצלצולי ריבוי, המסודרים סביב בצל האם שהתנוון.

צילום: עוז ריטנר

לפני 15 שנה חיו בגן הזואולוגי, בשקט ובשלווה, ארבעה ברבורים: שני ברבורים לבנים זכרים וזוג ברבורים שחורים – זכר ונקבה, אשר הטילו ביצים לא פוריות.

רב-חנק מצוי

פרט גדול ומרשים מהמין בואה קונסטריקטור (Boa constrictor, רב-חנק מצוי), חי אצלנו בגן כבר תקופה ארוכה, אך הוחזק בחדר הזוחלים, רחוק מעין רואים.

צילום: אור-ליל הר-אדום

השבוע הועשר אוסף החזזיות בגן הבוטני בדוגמאות שנאספו בשטח מבתי גידול שונים ומייצגות את מגוון מיני החזזיות בישראל. אוסף החזזיות בגן הבוטני, האוסף היחיד מסוגו בארץ ואחד האוספים החיים היחידים בעולם, הוקם על ידי מנהל הגן הקודם, פרופ' יעקב גרטי, שגם כיום ממשיך במחקרו על מיני החזזיות של ישראל.

צילום: מרב לבל

האצבוע הנאה (Caralluma speciosa) הוא צמח מזרח-אפריקאי ממשפחת ההרדופיים (במיון הקודם, שלא הסתמך על סמנים מולקולריים, הסוג שויך למשפחת האסקלפיים), שאליה שייכים גם פתילת המדבר ("תפוח סדום") והרדוף הנחלים.

ביצי אווז אפור וביצה זרה

נפתרה תעלומת הביצה הזרה בקן האווזים האפורים, שהתגלתה בחודש אפריל. לאחר הבקיעה התברר שזו ביצה של יאורית, ולא של טווס, כפי שחשבנו קודם.

תכנים