פרט גדול ומרשים מהמין בואה קונסטריקטור (Boa constrictor, רב-חנק מצוי), חי אצלנו בגן כבר תקופה ארוכה, אך הוחזק בחדר הזוחלים, רחוק מעין רואים. כיום, הודות ליוזמתו של פרופ' דוד עילם ולעבודתם המסורה של המטפלים ברק לוי ועובד הלל בשיפוץ הכלוב לתצוגה, הועבר הנחש לכלוב גדול ומרווח, מרופד בעלים ומצויד בגיגית מים, הנמצא בקצה שורת כלובי הנחשים הראשונה. למרות שנחש הבואה אינו נציג של הפאונה הארץ-ישראלית, הוא תורם להדרכות סטודנטים וקבוצות תלמידים בנושאי מאפייני זוחלים ותנועה.

שינויים חלו גם בכלובי המכרסמים בחלק הצפוני של חצר הזוחלים, הודות לעבודתו המאומצת של ברק לוי: בכלוב הראשון, הקרוב ביותר לכניסה, חיים כיום שישה מריוני מדבר, בכלוב השני – קבוצה של עשרה נברני שדה, ובכלוב החמישי שוכנים שני יפי זנב.

בכלוב נברני השדה אפשר לראות תבנית מוקטנת של מרחב המחיה שלהם. בכלוב יש כמה מחסות, המשמשים להסתתרות או לאגירת מזון. בטבע מקשרות מחילות בין המחסות, אך בכלוב יש קרקע דקה בלבד כדי שאפשר יהיה לראות את מסלולי הנברנים, הניכרים כתעלות שמקשרות בין המחסות או נמתחות לאורך הקירות. בתעלות אלה נעים הנברנים במהירות גבוהה, בדרך כלל אחרי שהציצו חלקית מאחד המחסות. בדרך כלל מצטופפים כל הנברנים במחסה אחד ואוגרים מזון במחסה אחר. תצוגת נברני השדה היא חלק ממושבה גדולה של נברני שדה, אשר משמשת למגוון מחקרים הנערכים במעבדתו של פרופ' דוד עילם: הדוקטורנטית סיוון בודק חוקרת את ההיררכיה החברתית ואת תפקידי המנהיגים בעתות סכנה, הדוקטורנט עומרי וייס חוקר את הארגון המרחבי של ההתנהגות בקבוצות של בעלי חיים, וחן רבי, סטודנטית לתואר שני, חוקרת את תגובת הנברנים לתקיפת תנשמות.

מריון מדבר

מריון מדבר

מחילות נברנים

מחילות הנברנים בכלוב

תכנים